עוסק פטור

 הגדרת עוסק פטור

עוסק פטור הוא עוסק שמחזור הכנסותיו (ללא הוצאות) נמוך מ 120,000 ש"ח בשנת 2024.
קיימים עוסקים שאינם יכולים להרשם כעוסקים פטורים, ברשימה זו נמנים בעלי מקצועות חופשיים וחלק מנותני שרותים כגון : רופא, מנהח"ש, סוכן ביטוח, רואה חשבון, עו"ד, מהנדס ועוד. במשרד רואי החשבון גיתית קפלן נבצע עבורך בדיקה של עיסוקיך והתאמתם לניהול תיקך כעוסק פטור על פי דרישות החוק.

חבות מע"מ של עוסק פטור

עוסק פטור אינו משלם מע"מ עסקאות, אך גם אינו דורש מע"מ תשומות. הדיווח היחידי למע"מ נעשה פעם בשנה בטופס הנקרא הצהרת עוסק פטור בו מדווח העוסק על מחזור הכנסותיו השנתי, הדיווח נעשה לאחר תום שנת המס.

חובות דיווח – עוסק פטור

עוסק פטור מדווח למס הכנסה ומשלם מקדמות פעם בחודשיים במידה ולא הגיש בקשה לביטול מקדמות מס הכנסה. עוסק פטור שזוהי הכנסתו היחידה מיגיעה אישית ויש לו הוצאות מרובות לא יגיע לחבות מס. ניתן להגיע לחבות מס הכנסה כאשר עובדים במקביל בעבודה נוספת כשכירים או כאשר יש הוצאות מועטות מאוד. במשרד רואי החשבון גיתית קפלן נבצע עבורך בדיקת סימולציה להחזר המס או תשלום המס המתחייב לפני הגשת הדוח השנתי על מנת שתוכל להיערך בהתאם.

היבטי ביטוח לאומי - עוסק פטור

במוסד לביטוח לאומי אין כל הבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה, העוסק יכול להיות עצמאי שאינו עונה להגדרה (עובד מספר מצומצם של שעות והכנסתו נמוכה) או עצמאי שעונה להגדרה.

יתרונות בשיטת עוסק פטור

היתרונות של עוסק פטור הם שהוא אינו צריך לדווח למע"מ במהלך השנה ובכך הוא חוסך לעצמו עבודה, כמו כן, כאשר לעוסק פטור יש לקוח פרטי שאינו בעל עסק אותו לקוח יכול להנות ממחיר נמוך יותר שינתן לו, שכן אדם פרטי אינו יכול לקבל חזרה את מע"מ התשומות ששילם לעוסק מורשה ולכן המחיר שהוא רואה לנגד עיניו הוא המחיר כולל מע"מ בשיעור של 17% נכון לשנת 2024, עוסק פטור אינו משלם מע"מ על עסקאותיו ולכן גם אינו גובה סכום זה מהלקוח.

חסרונות בשיטת עוסק פטור

החסרון העיקרי של עוסק פטור הוא שאינו יכול לקזז את מע"מ התשומות. כאשר לעוסק פטור יש הוצאות רבות או השקעה גדולה בציוד כל הסכום כולל המע"מ מוכר לצורך מס הכנסה, סכום המע"מ לא מוחזר לעוסק. חסרון נוסף הוא שמעמד של עוסק פטור מראה על כך שהעסק קטן וישנן חברות שלא מוכנות לעבוד עם עוסקים פטורים.

עוסק פטור – הפקת מסמכים

עוסק פטור אינו רשאי להוציא חשבונית מס, בעת קבלת התשלום הוא מוציא קבלה הכוללת את המילים עוסק פטור ומספר תעודת הזהות של בעל העסק, סכום העיסקה, תאריך, כתובת העסק, פרוט עבור מה שולם, שם הלקוח וכתובתו.

עוסק פטור – רישום

קביעת המעמד כעוסק פטור נעשה עם מילוי הטופס לפתיחת תיק העוסק במשרדי מע"מ, כאשר העוסק מצהיר על מחזור הכנסות שנתי משוער.

עוסק פטור – שינוי סיווג לעוסק מורשה

תיק שנפתח לעוסק פטור ישונה לעוסק מורשה כאשר מחזור העסקאות יעבור את תיקרת מחזור העסקאות המוגדרת לעוסק פטור. ניתן לשנות מעמד מעוסק מורשה לעוסק פטור אם מחזור העסקאות במשך השנתיים האחרונות לא עבר את התיקרה הקבועה לעוסק פטור, על מנת לשנות את המעמד יש להגיש בקשה לשינוי המעמד למשרד מע"מ האזורי. במסגרת ניהול תיק העוסק הפטור במשרד רואי החשבון גיתית קפלן מבוצעות ההתקשרויות הרלוונטיות עם משרדי מע"מ ונחסכת הטירחה מהלקוח.

עוסק פטור – השירותים שמספק משרד רואי החשבון גיתית קפלן

משרד רואי החשבון גיתית קפלן בעל נסיון עשיר בטיפול בתיקי עוסקים פטורים ובייצוג העוסק הפטור מול רשויות מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. במשרד רואי החשבון גיתית קפלן אנו מאמינים כי יש להעניק לכל לקוח, קטן כגדול, שירותי ייצוג וליווי פיננסי, מיסויי וחשבונאי שיאפשר לעוסק הפטור את ההתמקדות בעסקו לצורך צמיחתו.

לתאום פגישת יעוץ לעוסק פטור, השאירו פרטים או חייגו עכשיו ל – 09-9668188

מאמרים הקשורים לעוסק פטור

הזכות להירשם כעוסק פטור

הוראות ניהול ספרים לעוסק פטור

פטור מהנפקת חשבונית עסקה לעוסק פטור 

 

בברכה,
רואה חשבון גיתית קפלן

שתף מאמר Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

פוסטים קשורים

התגובות סגורות.

Content | Menu | Access panel